Nedir? Nasıl Başvurulur?

Üretim Çalışmaları

Üretim çalışmaları Datça Tiyatro Festivalinin en heyecan verici parçalarından bir tanesi.

Profesyonellerin tecrübelerini gençlerle paylaştığı bir alan açmayı amaçlayan bu çalışmalar, festival süresince devam edecek ve festivalin son günü halka açık Panayır Alanında seyirci ile buluşacak. Üretim çalışmaları ustalar ve çıraklar arasında, atölyenin ve festivalin ötesinde daimi bir  muhabbeti hedefliyor.

Provadan sahneye giden bu yolculukta beraber üretmeyi esas alan iki üretim çalışması bulunmakta; bunlardan biri usta şair Can Yücel’in memleketinde onun ruhuyla oluşturulmuş olan “Can Yücel ile Şiirden Sahneye” çalışması, bir diğeri ise katılımcıların bir tiyatro oyununun oluşumundaki tüm aşamaları deneyimlemelerini sağlayacak olan“Adım Adım Oyun Üretimi” çalışması.

Datça Tiyatro Festivalinin ağırlayacağı Semaver Kumpanya, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları gibi ekiplerden; eğitimciler, yönetmenler ve oyuncular profesyonel havuzunu oluşturacak. Türkiyenin dört bir yanından gelecek yazarlık, reji ve oyunculuk öğrencileri katılımcı havuzunu oluşturacak. Üretim çalışmaları için bu iki havuzdan da kura yöntemiyle ekipler oluşturulacak.

Bütün üretim çalışmaları ücretsiz olarak tasarlandı. Katılan öğrencilerin yol, yemek ve konaklama masrafları da Datça Tiyatro Festivali organizasyonu tarafından karşılanmakta. Öğrenciler deniz kenarında, etrafı ağaçlarla bezenmiş Körmen Kamp Alanında konaklayacaklar.

Adım Adım Oyun Üretimi kapsamında “Sahne için Müzik” nedir?

Tiyatro müzisyenliğiyle ilgilenen beş katılımcı, Burçak Çöllü liderliğinde 14 Temmuz’ da çalışmalarına başlayacaklar. İlk buluşma günü, tiyatroda müziğin kullanımına dair örneklerle, kaynak taramayla, DAW ve diğer teknik kolaylıkları tanımak ve teorik çalışmayla geçecek. İkinci günden itibaren müzisyenler, “Adım Adım Oyun Üretimi” sürecinin bir parçası olarak bir ekibe katılacak. Provalar boyunca şu soruların cevaplarını arayacak ve bulduğumuz cevaplar doğrultusunda sahne için müzik üreteceğiz.

Müziklenecek metin nasıl okunmalı, nasıl ele alınmalı? Yönetmene hangi soruları sormalı, hangi cevapları vermeliyiz? Oyunun müzikal ihtiyaçlarını nasıl sezeriz, oyuncuya nasıl müzik koçluğu yapabiliriz? Bireysel işimizle kolektif çalışmanın parçası olmayı nasıl başarabiliriz? Tiyatro müzisyeninin sahip olması gereken teknik beceriler nelerdir?

Bu çalışmaya katılmak isteyen kişilerin hali hazırda müzik yapıyor olmaları, yanlarında getirebilecekleri bir enstrümanları veya DAW kullanıyorlarsa bilgisayarları/ekipmanları olması gerekmektedir. Bir özgeçmiş, niyet mektubu ve yazılmış kısa bir özgün müzik parçası beklenmektedir.

Nasıl başvurulur?

Adım adım oyun üretimi” çalışmasının yazarlık bölümüne katılmak isteyen öğrenciler yazdıkları en az bir sayfalık metni ve özgeçmişlerini, başvurularına eklemeleri gerekiyor.

Bunun dışındaki üretim çalışmalarına katılmak için niyet mektubu, özgeçmiş ve başvuru formunu doldurmak yeterli olacak.

Program

Can Yücel ile Şiirden Sahneye

 1. Seçilen Can Yücel şiiri ve festivalin ilk günü ekiplere açıklanacak.
 2. Beş profesyonel yönetmen, oyunculuk ile ilgilenen öğrencilerinin oluşturduğu havuzdan kura yöntemiyle kendi ekiplerini oluşturacak.
 3. 15 – 16 – 17 Temmuz tarihleri süresince ekipler şiirden yola çıkarak beş on dakikalık performanslar hazırlayacaklar. Her yönetmen kendi ekibiyle istediği anlatım biçimini kullanarak şiiri hayata geçirebilir.
 4. 18 Temmuz günü Panayır alanında provası edilen performanslar sahnelenecek.

Adım Adım Oyun Üretimi

 1. Oyun yazarlığıyla ilgilenen beş öğrenci, Murat Mahmutyazıcıoğlu eğitmenliğinde 12 Temmuzda Datça’da buluşacaklar.
 2. 12 – 13 – 14 Temmuz süresince yazarlık eğitimi ile beraber 10 dakikalık kısa oyunlarını yazacaklar. Bu sürecin sonunda 5 tane kısa oyun ortaya çıkmış olacak.
 3. Yönetmenlik/reji ile ilgilenen beş öğrenci beşer oyunu kura yöntemiyle paylaşacaklar.
 4. 5 yönetmen, oyunculuk öğrencileri ve profesyonellerin oluşturduğu oyuncu havuzundan her oyun için kura ile oyuncularını seçecek.
 5. 15 – 16 – 17 Temmuz günlerinde ekipler Datça ve çevresinde oyun provalarını gerçekleştirecek.
 6. 18 Temmuz günü Panayır alanında provası edilen performanslar sergilenecek.

Adım Adım Oyun Üretimi kapsamında “Sahne için Müzik”

 1. 14 Temmuz günü tiyatro müzisyenliği ile ilgilenen 5 öğrenci, Datça’da buluşarak Burçak Çöllü eğitmenliğinde çalışma sürecine başlayacaklar.
 2. 15 Temmuz günü her öğrenci kurra yöntemiyle oyunlara dağıtılacaklar.
 3. 16 – 17 Temmuz günlerinde oyun kapsamında üretiminde birlikte çalışacaklar.